Part 2: The smart way to shop — full-service or pre-packaged?

Note: Most newspaper content reprinted here is incomplete and delayed. Want it all? Sooner? You can subscribe to our full print and online editions by calling (559) 674-4207 and get both editions for the price of one!

webmaster | 03/07/12
Author(s): 

In last week’s column I explained that it is cheaper to buy pre-packaged meats and cheeses from the deli case rather than buying them from the full service deli counter.

What about the rest of the grocery store? Here are the other frugal choice winners.

Bakery or the bread aisle?
Winner: Bakery

Pre-packaged bagels in the bread aisle and in the refrigerated aisle averaged $3 for a package of six. The fresh bakery had the same ones — same size, same flavors, and fresher — for $1.99 for a package of six. The bakery wins in taste and price.

French or sourdough sandwich rolls are about $3.70 for a pack of six in the bread aisle, depending on the brand. I even found my favorite brand, Francisco, on sale for $2.99. Still, the bakery had comparable six-count packages of hoagie rolls for a regular price of $2.69...

 

comments powered by Disqus